Aparat stały

Aparat stały ortodontyczny służy do prawidłowego ustawienia zębów
w łuku zębowym. Aparat stały jest montowany u pacjentów z uzębieniem stałym. Łączy w sobie — zamki, ligatury(gumki), tuby, pierścienie, drut
z odpowiednią siłą nacisku na zęby. Czas noszenia aparatu stałego zależy od różnych czynników i jest bardzo indywidualny.

  • Pon-Śr08:30 — 17:30
  • Czw08:30 — 15:00
  • Pt08:30 — 14:00
  • Sob-NdNieczynne

Konsultacja — zwykle jedna wizyta

Konsultacja ma na celu zdiagnozowanie wady zgryzu u pacjenta i ustalenie wstępnego planu leczenia.

Nasi ortodonci wstępnie określają problem ortodontyczny pacjenta, przeprowadzają wywiad środowiskowy i pytają o oczekiwania, upodobania i przyzwyczajenia pacjenta.

Na tym etapie pacjent jest informowany, jakie są możliwości leczenia, jakie aparaty można zastosować i ile czasu potrzeba
na zlikwidowanie wady w zależności od różnych wariantów leczenia.

Na konsultacji zaleca się ewentualne leczenie stomatologiczne — bardzo istotne jest, by przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego wszystkie zęby pacjenta były zdrowe. Po dostarczeniu przez pacjenta dodatkowej dokumentacji (pantomogram, cefalometria,
w razie potrzeby tomografia komputerowa szczęki i żuchwy), ortodonta wykonuje wyciski szczęk potrzebne do gipsowych modeli jamy ustnej. Ustala się następny termin wizyty pacjenta.

Ustalenie planu leczenia

Lekarz przedstawia analizę i proponuje różne warianty leczenia ortodontycznego, rodzaj zamków, wycenia całkowity koszt leczenia, tłumaczy wady i zalety proponowanych wariantów i daje możliwość decyzji pacjenta oraz/ lub rodzicom o wyborze któregoś z nich.

Na tym etapie pacjent udziela pisemną zgodę na leczenie ortodontyczne oraz ustalany jest termin wizyty u naszej higienistki, która przeprowadza profesjonalne czyszczenie zębów metodą Airflow.

Zakładanie aparatów stałych

Zakładanie aparatu stałego jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym, trwającym około godziny. Zamki i pierścienie przymocowane
są do zębów za pomocą specjalnego, wydzielającego fluorek kleju, który jednocześnie chroni szkliwo.

Na tej wizycie nasz ortodonta jeszcze raz dokładnie oczyszcza zęby
i wraz z asystentką stomatologiczną na 4 ręce, montuje aparat stały na zęby. Wprowadza metalowy łuk i zakłada na życzenie pacjenta kolorowe lub bezbarwne ligatury elastyczne (gumeczki).

Zamki porcelanowe
Zamki metalowe
Zamki porcelanowe

ZASADY UŻYTKOWANIA APARATU STAŁEGO:

  • po założeniu aparatu lub po wymianie łuku może występować lekki ból, gdy ból jest mocny i nie mija
    po przyjęciu środków przeciwbólowych ponad 3-4 dni należy skontaktować się z ortodontą.
  • stosować płynną dietę, natomiast przy jedzeniu należy unikać twardych pokarmów, łykowatych mięs, lepkich słodyczy, twardych jabłek, kukurydzy itp., pokarmów, które mogą spowodować poluzowanie się zamków
    i uszkodzenie aparatu.
  • nie należy pić słodkich gazowanych napojów, ponieważ może to spowodować odwapnienie szkliwa zębów
    i odklejanie się zamków.
  • zęby i aparat muszą być czyszczone delikatne, ale bardzo dokładnie po każdym posiłku i tuż przed snem miękką szczoteczką oraz nicią dentystyczną. Bardzo dobrym wspomagającym środkiem w utrzymaniu idealnej higieny jamy ustnej przy aparatach stałych są irygatory, które pod ciśnieniem wypłukują resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych.
  • należy nosić wyciągi międzyszczękowe (gumki elastyczne różnych rozmiarów) w przypadku zaleceń ortodonty.
  • należy regularnie zgłaszać się na wizyty w wyznaczonym przez ortodontę terminie.
  • w przypadku poluzowania się aparatu lub drucików, odklejania się zamków należy jak najszybciej skontaktować się z pracownikami naszego gabinetu i umówić się na wizytę.
skontaktuj się z nami